Bosphorus Cup, 14’üncü yılında

01.03.2015

3 yıllık tarihinde bir alışkanlık yaratan Bosphorus Cup’ın 14’üncü buluşması 28-31 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek. 

ORG Sports tarafından düzenlenen etkinliğin formatında değişiklik yok. Geçen yıl olduğu gibi yine ORG Sports ile Türkiye Yelken  Federasyonu işbirliğinde Caddebostan ve Boğaz parkurlarında yapılacak.

Projesi Orhan Gorbon’un başkanı olduğu ORG Sports’a ait Bosphorus Cup’ın ilk ve en uzun ömürlü sponsoru Shop&Miles idi ve yarış da bu isimle tanındı. Ancak Garanti Bankası Shop&Miles’ı Türk Hava Yolları’na devredince 2012 ve 2013 yıllarında etkinlik American Express Bosphorus Cup olarak anıldı. Ne var ki, Gezi Parkı olayları nedeniyle2013’te sadece Caddebostan parkurundaki şamandıra yarışları ile yetinmek zorunda kalındı, Boğaz yarışı yapılmadı.

Garanti Bankası’nın sponsorluktan çekildiği 2014’te ORG Sports’un partneri TAYK olacaktı. Ancak kulübün aldığı “hak mahrumiyeti”cezası üzerine durum “tehlikeye” girince, Orhan Gorbon anlaşmasınıTYF (Türkiye Yelken Federasyonu) ile yaptı ve Bosphorus Cup bu şekilde “kurtarıldı”.


TYF İLE PROTOKOL İMZALANDI

Dünya Yat Forumu’nda “örnek proje” olarak ilan edilmesine rağmenbaşına gelmedik kalmayan Bosphorus Cup’ın 2015 yılında yapılıp yapılamayacağı bu güne kadar “askıda” kaldı. Zira organizatör ORG SportsTYF’nin yüksek bütçesini göğüslemekte kararsızdı. Bu nedenle de TYF Programı’nda 30 Mayıs tarihine işaretli boğaz yarışında başka bir tanımlama yer almadı.

Ulaşan bilgilere göre ORG Sports aradığı sponsoru sonunda bulmayı başardı ve TYF ile ilgili protokolü imzaladıktan sonra Bosphorus Cup’ın 28 Mayıs Perşembe ile 31 Mayıs Pazar günleri arasında yapılması kesinleşti.  

Sponsorun kim olduğu henüz açıklanmadı ancak etkinliğin formatında bir değişiklik olmayacağıöğrenildi. BOĞAZ YARIŞI YİNE CUMARTESİ GÜNÜ

Bosphorus Cup28 Mayıs Perşembe günü Caddebostan parkurunda antrenman yarışları ile başlayacak ve 29 Mayıs Cuma günü yine Caddebostan parkurundaki şamandıra yarışları ile devam edecek. Boğaz parkurundaki mücadele 30 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek. Etkinlik, 31 Mayıs Pazar günü Caddebostan’daki şamandıra yarışları ile sona erecek.   

Bodrum’daki kış trofesi yarışları arasında kalan boşlukta yapılacağı için güney filosundan bazı teknelerin de 14’üncü kez düzenlenecek Bosphorus Cup için “kuzeye çıkması” bekleniyor. Ama bu durum Marmaris için geçerli değil çünkü MIYC Kış Trofesi'nin son ayağı ile çakışıyor.  

Anlaşma yeni imzalandığı için programın ayrıntıları henüz açıklanmadı.